reklama
kategoria: Muzyka
16 styczeń 2024

Maślona, Szyngiera, Starward Industries i Nadolle wśród laureatów Paszportów "Polityki"

zdjęcie: Maślona, Szyngiera, Starward Industries i Nadolle wśród laureatów Paszportów
fot. PAP
Paweł Maślona, Katarzyna Szyngiera, Starward Industries i Marta Nadolle otrzymali Paszporty "Polityki" - kolejno - w kategoriach film, teatr, kultura cyfrowa i sztuki wizualne. Gala wręczenia nagród odbywa się we wtorek wieczorem w Warszawie.
REKLAMA

Paszport "Polityki" w kategorii film przyznano Pawłowi Maślonie. Poprzednio reżyser był nominowany do tej nagrody w 2017 r. za swój pełnometrażowy debiut fabularny "Atak paniki". Ostatnio powrócił na wielki ekran z westernem kościuszkowskim "Kos", który we wrześniu ub.r. zapewnił mu Złote Lwy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Produkcja trafi do regularnej dystrybucji jeszcze w styczniu. "Nagroda za zmysł ironii i odważne przełamywanie konwencji. Za gatunkową lekkość i wagę podjętej tematyki. Za ukazanie w filmie +Kos+ Polski właściwie nieznanej z podręczników historii – ku przestrodze współczesnych" – podkreśliła kapituła.

W dziedzinie teatru doceniono reżyserkę, scenarzystkę i reportażystkę Katarzynę Szyngierę. "Za tworzenie teatru mądrego, odważnie i z humorem idącego w poprzek podziałów społecznych i środowiskowych. Za reżyserię +1989+, musicalu, który być może zbudował pozytywny mit, a na pewno dał nadzieję" - podano w uzasadnieniu.

Niezależne krakowskie studio Starward Industries, którego debiutancka gra wideo "The Invincible" bazuje na powieści Stanisława Lema "Niezwyciężony", zostało laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii kultura cyfrowa. "Nagroda za wyróżniający się artystycznym smakiem i zrozumieniem intencji autora przekład klasycznego dzieła Stanisława Lema na język interaktywnego medium, z akcentem na aktualne dziś – w dobie ekspansji inteligencji maszynowej – ostrzeżenie przed ułudą antropocentryzmu" - przekazała kapituła.

W dziedzinie sztuk wizualnych bezkonkurencyjna okazała się malarka, fotografka, autorka instalacji i filmów Marta Nadolle. "Za malarstwo, w którym socjologiczna dociekliwość łączy się z psychologiczną przenikliwością, a osobiste doświadczenia przekładane są na uniwersalne prawdy. Za wielowymiarowy portret młodego pokolenia Polaków" - czytamy w uzasadnieniu.

Nazwiska laureatów ogłoszono podczas gali, która odbywa się w stołecznym ATM Studio. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żuromin
6°C
wschód słońca: 07:22
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żurominie

kiedy
2024-12-04 19:00
miejsce
ŻCK Żuromin, Żuromin, ul. Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 19:00
miejsce
ŻCK Żuromin, Żuromin, ul. Plac...
wstęp biletowany