Wody Polskie naprawiają uszkodzone w powodzi koryto Białej
W korycie pracuje ciężki sprzęt, którego użycie stało się konieczne. Remont odbywa się na dwóch odcinkach rzeki. To około 800-m fragment wzdłuż Parku Włókniarzy oraz przy Ratuszu.
„Naprawione zostaną uszkodzenia powstałe w wyniku dwóch tegorocznych powodzi: czerwcowej i wrześniowej. Usunięte zostaną śmieci oraz inne nanosy, które dostały się do koryta rzeki w wyniku przepływu wysokich wód powodziowych. Przeprowadzona zostanie także wycinka roślinności, blokującej swobodny przepływ” – zakomunikował gliwicki RZGW.
Wykonawca, wyłoniony w przetargu, ma się wywiązać z umowy przed końcem listopada. Otrzyma za pracę niespełna 241 tys. zł.
RZGW usuwa też szkody powodziowe i porządkuje koryto potoku Krzywa, między innymi w okolicy mostu drogowego na wysokości ul. Konwaliowej. Celem jest ograniczenie w przyszłości możliwości gromadzenia się śmieci niesionych przez wodę w pobliżu przeprawy, co tamuje przepływ. Wody Polskie zadeklarowały, że są otwarte na współpracę z komunalnym Miejskim Zarządem Dróg w celu przebudowy mostu.
Rozpoczęcie prac sygnalizował dwa tygodnie temu dyrektor gliwickiego RZGW Marcin Jarzyński podczas spotkania, które było poświęcone zapobieganiu skutkom powodzi w rejonie Bielska-Białej. Podał wówczas, że szkody Wód Polskich wywołane przez powódź oszacowano tam na 11 mln zł.
„W trakcie szacowania strat po wrześniowej powodzi podzieliliśmy szkody na te najbardziej newralgiczne, które zostaną usunięte do końca roku (...) i pozostałe zadania z perspektywą wykonania w latach 2025-2027. Jako Wody Polskie chcemy jednak, by zakończyły się one w przyszłym roku” - powiedział. (PAP)
szf/ mick/