7 kwiecień 2021

Wiceprezydent Warszawy: możliwe szczepienie 150-200 tys. osób tygodniowo

Możliwe jest szczepienie w Warszawie 150-200 tys. osób tygodniowo - podkreśliła w środę wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jak dodała, na razie samorząd chce szczepić 80 tys. osób tygodniowo w 13 punktach w stolicy.
REKLAMA

Na wspólnej konferencji prasowej przewodniczący PO Borys Budka oraz wiceprezydent Warszawy podkreślali, jakie znaczenie dla prawidłowego procesu szczepień ma włączenie do niego samorządów.

"Nie byłoby dantejskich scen związanych ze szczepieniami, gdyby od początku wykorzystać potencjał samorządowców. To samorządowcy wiedzą, jak organizować tego typu akcje" - podkreślił Budka.

Jego zdaniem nie uda się bez udziału samorządów optymalne wykorzystać szczepionek, które płyną do Polski. "To wyzwanie dla całego państwa, ale nie da się tego zrealizować inaczej, niż wykorzystując potencjał wójtów, burmistrzów, prezydentów" - ocenił Budka.

"Te kilka miesięcy zaniechań, ta niechęć do samorządu spowodowały pogłębiony chaos, jeśli chodzi o szczepienia. Dzisiaj czas najwyższy przeprosić samorządy i wykorzystać to, z czym mamy do czynienia w Warszawie" - powiedział szef PO. "System centralnego zarządzania w Polsce zbankrutował razem z PRL" - podkreślił polityk.

Kaznowska powiedziała, że cieszy się, iż stołeczny samorząd został poproszony, aby tworzyć system masowych szczepień na terenie miasta. "Jesteśmy gotowi do tego od dawna, bo akurat my przygotowaliśmy w Warszawie około 60 punktów szczepień opartych o zakłady opieki zdrowotnej, punktów, które praktycznie stały puste" - dodała.

Zapowiedziała, że od 19 kwietnia będzie tworzony system szczepień masowych, a w Warszawie będzie 13 punktów szczepień. "Zależy nam bardzo na tym, aby jak najszybciej wyszczepić mieszkańców naszego miasta i jak najszybciej wrócić do normalności sprzed pandemii" - podkreśliła Kaznowska.

Poinformowała, że władze Warszawy planują szczepić ok. 80 tys. mieszkańców tygodniowo. Zdaniem wiceprezydent, docelowo w stolicy jest możliwość szczepienia tygodniowo 150-200 tys. mieszkańców. "Może jestem marzycielką" - zaznaczyła.

Kaznowska wskazała też, że rządowa komisarz w Szpitalu Południowym, która miała w trybie ekspresowym uruchomić tam 300 łóżek "wczoraj miała tam 119 łóżek i zero dodatkowych pacjentów pod respiratorami". "To chyba najlepsze świadectwo decyzji, która została wydana przez ministra Adama Niedzielskiego" - oceniła. .

Budka odnosząc się do aktywności prezydenta Andrzeja Dudy w kontekście szczepień, powiedział: "Prezydent Duda jest prezydentem bezobjawowym. Powinien dawno zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego, powinien być aktywny, jeśli chodzi o Radę Gabinetową. Jak widać dużo większą radość sprawia mu komentowanie wpisów sportowych niż zajęcie się problemami państwa".

Zdaniem szefa PO "wicepremier odpowiedzialny za bezpieczeństwo abdykował i tylko udziela wywiadów, w których straszy koalicjantów i obywateli". (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żurominie