reklama
kategoria: Zdrowie
10 lipiec 2025

Coraz młodsi pacjenci z udarami mózgu

zdjęcie: Coraz młodsi pacjenci z udarami mózgu / v47097709
v47097709
Rośnie liczba pacjentów z udarami mózgu, również wśród osób młodych – alarmują lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. Oddział neurologiczny szpitala otrzymał Złotą Nagrodę Europejskiej Organizacji Udarowej za kompleksową i szybką opiekę nad chorymi.
REKLAMA

Udar mózgu dotyka coraz częściej także osoby młode – ostrzegają neurolodzy. Także coraz więcej pacjentów trafia do szpitala w odpowiednim czasie, co pozwala zastosować nowoczesne metody leczenia, takie jak tromboliza czy trombektomia mechaniczna. Kluczowe znaczenie ma szybka reakcja otoczenia.

- Każdy powinien znać objawy udaru mózgu - asymetrię twarzy, zaburzenia mowy, nagłą niesprawność kończyny lub połowy ciała. To są sygnały, które wymagają natychmiastowej reakcji - najlepiej wezwania pogotowia – powiedziała podczas konferencji prasowej prof. Joanna Siuda, kierująca oddziałem neurologii UCK w Katowicach.

Według danych oddziału, rocznie w szpitalu hospitalizowanych jest ponad 500 pacjentów z udarami, z czego ponad 300 to osoby ze świeżym udarem niedokrwiennym mózgu. Aż 50 z nich poddano zaawansowanej trombektomii mechanicznej. Zdaniem prof. Siudy, coraz większa liczba młodych pacjentów wynika zarówno z rosnącej świadomości społecznej, jak i pogarszającego się stylu życia.

- Mała aktywność ruchowa, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta - to wszystko zwiększa ryzyko udaru. Do tego dochodzą czynniki klasyczne: nadciśnienie, zaburzenia lipidowe, choroby serca. Każdy powinien regularnie się badać, nawet jeśli czuje się dobrze – zaznaczyła neurolog.

Lekarze przypominają, że leczenie udaru to nie tylko faza ostra, ale także dalsza rehabilitacja i długoterminowa opieka. W UCK Katowice pacjenci po leczeniu są kierowani do specjalistycznego oddziału rehabilitacji neurologicznej, a następnie – w razie potrzeby - objęci opieką poradni przyszpitalnej.

- Od pierwszych objawów do wdrożenia terapii powinno minąć jak najmniej czasu. Dążymy do tego, by tzw. door-to-needle time, czyli czas od przekroczenia drzwi szpitala do podania leczenia trombolitycznego, był krótszy niż 60 minut, najlepiej 30-40 – podkreśliła Magdalena Targosz-Gajniak z zespołu udarowego UCK. Jak dodała, każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, ale w oparciu o jasno określone procedury, które umożliwiają szybkie decyzje i działanie.

Działania te zostały właśnie wyróżnione na arenie międzynarodowej. Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym UCK otrzymał Złotą Nagrodę European Stroke Organisation (ESO) w ramach inicjatywy Angels. Wyróżnienie za I kwartał 2025 r. przyznano m.in. za wyjątkowo krótkie czasy leczenia, jakość diagnostyki, systematyczne raportowanie danych i kompleksową opiekę udarową.

- Nagroda jest przyznawana przez inicjatywę Angels oraz Europejską Organizację Udarową tym jednostkom, które poddają się szczegółowej ewaluacji i raportują dane dotyczące jakości ścieżki udarowej. Oceniane są nie tylko działania w ostrej fazie, ale także opieka pielęgniarska, neurologopedyczna oraz rehabilitacja - czyli kompleksowe podejście do leczenia pacjenta – wyjaśniła Katarzyna Putyło, krajowa koordynatorka projektu Angels.

Jak podkreśliła, nagrody przyznawane są kwartalnie w trzech kategoriach: złotej, platynowej i diamentowej. Szpital w Katowicach uzyskał status złoty zarówno w III kwartale 2024 r., jak i w I kwartale 2025 r.

Średnio kilkanaście, około 20 szpitali w Polsce otrzymuje takie wyróżnienie kwartalnie, a oddziałów udarowych w kraju jest około 184.(PAP)

jms/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Żuromin
15°C
wschód słońca: 04:26
zachód słońca: 21:05
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żurominie

kiedy
2025-11-16 18:00
miejsce
ŻCK Żuromin, Żuromin, ul. Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2025-12-07 16:00
miejsce
ŻCK Żuromin, Żuromin, ul. Plac...
wstęp biletowany