27 marzec 2021

Radziwiłł: w ośmiu szpitalach tymczasowych na Mazowszu jest obecnie 836 pacjentów; będą nowe miejsca

fot. PAP
W ośmiu szpitalach tymczasowych na Mazowszu jest obecnie 836 pacjentów - przekazał w sobotę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Liczba łóżek w tych placówkach jest też cały czas zwiększana w miarę potrzeb i możliwości.
REKLAMA

Podczas konferencji poświęconej m.in. działaniu urzędu wojewódzkiego w zakresie przeciwdziałania pandemii wojewoda mazowiecki poinformował, że w ośmiu szpitalach tymczasowych na Mazowszu jest obecnie 836 pacjentów. W Szpitalu Południowym w Warszawie jest 76 pacjentów, w Płocku 60, w Siedlcach 96, w szpitalu modułowym WIM 58, w szpitalu na Okęciu 57, w szpitalu na Stadionie Narodowym 277, w Ostrołęce 30 oraz 67 osób leży w takim szpitalu w Radomiu.

"Dziś sprawdzamy w praktyce, jak potrzebne były te szpitale" - mówił Radziwiłł. Jak dodał, w większości tych szpitali - w miarę wzbierania trzeciej fali epidemicznej - udaje się przygotowywać kolejne miejsca dla chorych. "Mam zapewnienie, że np. szpital na Okęciu dzisiaj już uruchamia kolejne 20 łóżek, a w ciągu kilku najbliższych dni będą to kolejne dwa moduły - razem 56 łóżek" - poinformował. W najbliższym czasie powstanie też moduł na 54 łóżka w szpitalu w Ostrołęce, w szpitalu w Płocku na 56 łóżek oraz Stadionie Narodowym na sto łóżek. Łącznie uruchomionych będzie około 300 miejsc.

"W żadnym momencie epidemii nie zabrakło dla mieszkańców Mazowsza łóżek i teraz też ich nie brakuje" - mówił podczas konferencji. Przekazał przy tym, że sobotę na Mazowszu jest około 350 łóżek na wszystkich poziomach zabezpieczenia.

Ponadto Radziwiłł zwrócił uwagę, jak dużo wykonuje się testów na COVID-19 na Mazowszu. "W tej chwili na Mazowszu, dzień w dzień wykonujemy kilkanaście tysięcy testów, prawie 20 tys. na koronawirusa" - mówił. "To jest ogromna liczba, ogromny wysiłek, także finansowy" - podkreślał. Wspomniał przy tym, że prawie taka sama liczba dotyczy również szczepień przeciw COVID-19 wykonywanych na Mazowszu. Jak zaznaczył, były takie dni, kiedy było ich jeszcze więcej. Jednego dania było to np. 30 tys. szczepionek.

Poinformował też, że w województwie została zwiększona liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego o dziewięć kolejnych, aby komfort pacjentów, którzy potrzebują wezwać karetkę, był większy.

Przed południem resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły ostatniej doby 31 757 przypadków zakażenia koronawirusem, o ponad 5,3 tys. więcej niż tydzień temu. Zmarło 448 chorych. Według sobotnich danych MZ, najwięcej nowych dziennych przypadków zarejestrowano właśnie na Mazowszu – 5 205 i Śląsku – 5 044, a najmniej w woj. podlaskim – 559. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Żurominie